Cena jest jednym z najważniejszych kryteriów, którym kierujemy się przy kupnie mieszkania. Pytanie, co tak naprawdę ją kształtuje? Przed zakupem wymarzonego M przeglądamy setki ogłoszeń w internecie, niejednokrotnie zastanawiając się – skąd przy ofertach biorą się podane wartości finansowe. Poznajcie cztery najważniejsze czynniki wpływających na cenę mieszkania.
Dlaczego mieszkanie X jest droższe niż mieszkanie Y? Kluczowa jest tutaj rola czterech głównych czynników, do których zaliczamy lokalizację, metraż, otoczenie oraz standard nieruchomości. W tym miejscu dokładnie je wszystkie omówimy. Oczywiście przy wycenie nieruchomości pod uwagę brany jest także szereg innych, mniejszych przesłanek. Jednak one bardzo często są pochodną najważniejszych kryteriów, które kształtują ostateczną cenę mieszkania. Zobaczcie, na co dokładnie zwrócić uwagę przy negocjowaniu oferty zakupu nieruchomości.
Lokalizacja
Na pierwszy plan przy zakupie mieszkania wysuwa się lokalizacja. To w jakiej dzielnicy znajduje się lokal oraz w jakiej odległości jest położony od głównych dróg, środków komunikacji, sklepów, miejsc rozrywki czy placówek edukacyjnych ma ogromne znaczenie. W końcu nikt nie lubi tracić czasu na stanie w korkach. Mimo to, niektórzy szukają ciszy i spokoju na obrzeżach miasta, a inni nie wyobrażają sobie życia poza centrum metropolii. W tym drugim przypadku mieszkania prawie zawsze zyskują na wartości. W końcu im atrakcyjniejsze położenie mieszkania z rynku wtórnego czy pierwotnego, tym cena nieruchomości jest wyższa.
Nie możemy zapomnieć również o modzie na daną lokalizację. Na Śląsku już nie raz tereny kiedyś mocno zaniedbane odradzały się jak Feniks z popiołów i z miejsca stawały się popularne wśród mieszkańców. Wtedy najbardziej zyskują ci, którzy nabyli nieruchomości jeszcze w starej “odsłonie” dzielnicy, a nowi nabywcy z marszu muszą liczyć się z solidną dopłatą do wymarzonego M. Już bez względu na pozostałe czynniki, które kształtują końcową cenę mieszkania.
Metraż
Wprawdzie Ameryki nie odkryjemy, ale im większe mieszkanie, tym jego cena automatycznie rośnie. Chcemy mieć więcej metrów albo większą liczbę pokojów, będziemy musieli sięgnąć głębiej do kieszeni. Ta zasada obowiązuje zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. W przypadku metrażu kupujący zwracają uwagę także na czynsz, który na pewno pośrednio wpływa na cenę nieruchomości. W końcu cena mieszkania może być dla nas atrakcyjna, ale stałe opłaty już niekoniecznie.
Jeżeli jesteśmy już przy metrażu mieszkania, to nie sposób nie wspomnieć o jego układzie. Duża i funkcjonalna przestrzeń, którą możemy sami zaaranżować, czy liczba dodatkowych pomieszczeń na pewno również decyduje o wartości lokalu. Droższe są także mieszkania, które posiadają balkon lub taras. Nie zapominajmy też o piętrze. Tutaj nie ma stałych reguł, bo każdy budynek jest inny, ale zazwyczaj im wyższe piętro tym cena maleje. Oczywiście ta wyliczanka nie dotyczy parteru, który nie cieszy się zbytnią popularnością (chociaż osoby starsze i rodziny z dziećmi pewnie będą mieć inne zdanie na ten temat) oraz najwyższych kondygnacji. Te – zwłaszcza w nowym budownictwie – mogą mieć dodatkowe atuty, choćby w postaci tarasu widokowego, z którego możemy podziwiać całą okolicę.
Otoczenie
Lokalizacja nieruchomości to spojrzenie z szerszej perspektywy, natomiast otoczenie dotyczy rzeczy nam najbliższych, które bezpośrednio wpływają na komfort naszego mieszkania. Na pewno każdy z nas chętnie skorzysta z windy, piwnicy, wózkowni czy innych dodatkowych pomieszczeń przeznaczonych dla mieszkańców budynku. Rodziny z dziećmi docenią za to place zabaw czy piaskownice. Bardzo ważna jest także odpowiednia liczba miejsc parkingowych dla lokatorów czy możliwość pozostawienia swojego auta w garażu podziemnym. Na komfort i bezpieczeństwo mieszkańców wpływa ogrodzenie budynku, szlaban, monitoring albo całodobowa ochrona czy portier. Należy też zwrócić uwagę czy osiedle jest przystosowanie dla osób niepełnosprawnych. Trudno też pominąć takie kwestie jak bliskość terenów zielonych, gdzie możemy cieszyć się ciszą i spokojem oraz odpocząć od zgiełku miasta.
Standard
Inne ceny dotyczą mieszkań, które będą wymagały od nas generalnego remontu, a zupełnie inne, w których możemy zamieszkać od zaraz. Więcej zapłacą ci, którzy chcą mieć wszystko gotowe, a im pozostaje jedynie przewieźć meble. Na pewno w przypadku nieruchomości atutem jest brak barier architektonicznych i tak uciążliwych wad ukrytych, które spotykamy w mieszkaniach z rynku wtórnego. Na cenę wpływa także ładne zagospodarowanie terenu, czystość, a także odpowiednia infrastruktura w postaci zadbanych chodników i dróg dojazdowych. Znaczenie ma również wykonanie całego budynku. Tutaj zdecydowanie wyróżniają się lokale z rynku pierwotnego, ponieważ deweloper podczas budowy wykorzystuje najnowsze technologie i używa materiałów najwyższej jakości.
Proces wyceny nieruchomości jest sprawą mocno indywidualną, którą należy rozłożyć na czynniki pierwsze. Przed ostateczną decyzją o kupnie mieszkania na pewno warto wziąć pod uwagę wyżej wymienione kwestie, które ukształtowały ostateczną cenę. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że nie przepłacimy oraz ewentualnie pojawi się szansa do dalszych negocjacji.